Primus 21 / Primus 21 CS

Technologia VÖLKL - Bezpieczeństwo

text de
Buty Primus posiadają doskonałe właściwości izolujące przed ekstremalnymi temperaturami. Wszystko dzięki formowanej wtryskowo podeszwie VÖLKL, która posiada grubą warstwę poliuretanu i wraz z wkładką z naturalnego korka stanowi skuteczną barierę przed przenikaniem ciepła i zimna do środka buta. W testach wykazano, że przy umieszczeniu buta w temperaturze 250°C, temperatura w jego wnętrzu zwiększa się tylko o 1,3°C w ciągu 10 minut! Także w testach izolacji od zimna,wyniki kilkukrotnie przekraczały standardy (CI).
VÖLKL Durchtrittschutz
W trakcie akcji musisz uważać na wiele ważnych rzeczy dookoła. Dlatego buty VÖLKL wyposażone są we wkładkę antyprzebiciową z hartowanej stali. Wkładka jest całkowicie otoczona warstwą poliuretanu, formowanego wtryskowo. Metoda badań tępym gwoździem jest w naszej opinii niewystarczającą metodą badania przebicia podeszwy buta i nie odzwierciedla rzeczywistych warunków pracy strażaków. Jedyną skuteczną ochroną przed przebiciem jest stalowa wkładka w podeszwie, o grubości 1 mm, która jest 4 razy cieńsza i skuteczniejsza od wkładek z Kevlaru, stosowanych przez innych producentów.
text de
W celu ochrony palcy, VÖLKL wykorzystuje podnoski z wysokiej jakości stali nierdzewnej, które zostały starannie umieszczone na przedzie buta. Anatomicznie ukształtowane podnoski zapewniają maksymalną swobodę dla stóp. Zewnętrzna warstwa tworzywa PPU chroni podnosek przed ścieraniem i pozwala uniknąć nacisków na tą strefę buta. Ponadto od wewnątrz palce zabezpieczone są okładziną izolacyjną, chroniącą przed wahaniami temperatury.
VÖLKL Antistatik
Antystatyczność z jednej strony ma chronić użytkownika przed ładunkami elektrycznymi, ale z drugiej strony użytkownik powinien też wiedzieć, że ma kontakt ze źródłem zasilania. But ma także za zadanie odprowadzić ładunki elektrostatyczne z użytkownika w kontrolowany sposób, aby uniknąć powstania iskry czy eksplozji w łatwozapalnym otoczeniu. Zazwyczaj buty strażackie tracą swoje właściwości antystatyczne przy wymianie wkładek w butach na inne niż oryginalne wkładki producenta. W butach VÖLKL antystatyczność masz na stałe dzięki doskonale izolującej podeszwie z mieszanki PU oraz specjalnej taśmie przewodzącej, umieszczonej wewnątrz buta (patrz zdjęcie). Tkana taśma przewodząca odprowadza ładunek na stałe, tak więc gwarancję antystatyczności masz nawet po zmianie wkładki.
VÖLKL Grip Sohle
Nasze podeszwy są formowane ze specjalnej mieszanki gumy nitrylowej, o właściwościach antypoślizgowych. To nie jest przypadek, że spełniają one certyfikat SRC, nie pozostawiając śladów na podłodze twojej jednostki. Ponadto, podeszwy Primusów są odporne na ścieranie, oleje, benzynę i chemikalia.
VÖLKL Grip Sohle
Buty Primus CS i Primus One wyposażone są w ochronę przed przecięciami, klasa 2. Dzięki temu stopa chroniona jest nawet przy prędkości piły łańcuchowej równej 24m/sek. Specjalnie zaprojektowany system ochrony buta jest bardzo elastyczny i nie wpływa w żaden sposób na komfort chodzenia. Primus CS jest zdecydowanie najrozsądniejszym rozwiązaniem cenowym na półce butów specjalnych, odpornych na przecięcia, dedykowanych strażom pożarnym.

Technologia VÖLKL - Komfort

VÖLKL Durchtrittschutz
Dzięki wyjątkowej budowie podeszwy, buty Primus posiadają bardzo dobre właściwości amortyzacyjne. Jak to możliwe: podeszwy są łączone z cholewą metodą tzw. bezpośredniego wtrysku, są wtapiane w nią. Następnie pojawia się lekka i tłumiąca 2 cm warstwa poliuretanu. Wszystko to jest „zamknięte” przez 4 mm, mocną, odporną na wysoką temperaturę warstwę gumy. Szczególne w tym jest to, że warstwa poliuretanu jest rozprowadzona na całej długości podeszwy, co powoduje, że ma ona dobre właściwości tłumiące i izolujące. Stawy, kręgosłup i dyski są odciążone.
text de
Buty Primus cechuje duża elastyczność – łatwość zginania nogi do przodu i do tyłu –jak również ochrona przed skręceniem. W obszarze pięty znajduje się odpowiedni klin, chroniący ścięgno Achillesa przed uciskiem, zapewnia maksymalne oparcie stopy i wygodę noszenia, podobnie jak anatomicznie formowane usztywnienia zapobiegające skręceniu kostki. System zamka rozdzielczego VÖLKL w przeciwieństwie do innych dostępnych na rynku butów, nie jest przymocowany do cholewki, dzięki temu elastycznie dopasowuje się do nogi przy zginaniu buta. Odpowiednia amortyzacja stopy chroni Twój kręgosłup i stawy przed przeciążeniami, skutecznie łagodząc nierówności podłoża.
Völkl Feuerwehrstiefel für Angenehmes Fussklima
System klimatyczny zapewnia połączenie membrany Sympatex z przepuszczającą powietrze podszewką i otworom znajdującym się w górnej części cholewy. Pierwsza warstwa membrany Sympatex szybko pochłania wilgoć ze stóp, dając uczucie suchej stopy. Druga warstwa transportuje wilgoć do trzeciej warstwy - wilgoć zostaje odprowadzona na zewnątrz. Ponieważ odprowadzanie wilgoci działa tylko w jedną stronę, stopa pozostaje sucha jeszcze dłużej niż dotychczas. Trzecia warstwa odprowadza wilgoć na zewnątrz poprzez otwory wentylacyjne z tworzywa piankowego, umieszczone w górnej części buta. Podeszwa natomiast doskonale izoluje przed niskimi i wysokimi temperaturami.
text de
Primusy zostały wyposażone w rozdzielczy zamek, który pozwala na czyszczenie miejsc trudnodostępnych. Buty posiadają minimalną ilość szyć, co podwyższa żywotność skóry i ułatwia czyszczenie butów.
text de
Dzięki podwójnemu systemowi zapięcia butów Primus gwarantowane jest ich dobre trzymanie się na stopie oraz łatwe wkładanie. Jednorazowe dopasowanie sznurówek buta do stóp, następnie zapięcie zamka błyskawicznego gwarantuje trwałość i wygodę podczas chodzenia. Zamek błyskawiczny można całkowicie rozsunąć i dokładnie wyczyścić trudno dostępne miejsca. Zamek można również wymienić całkowicie na nowy.
text de
Primusy są lżejsze niż konkurencyjne obuwie dostępne na rynku. Dzięki specjalnemu systemowi łączenia podeszwy z cholewą, znajduje się w niej procentowo dużo większa ilość poliuretanu niż gumy. Ponieważ poliuretan jest lżejszy, waga obuwia zmniejsza się wyraźnie.
text de
Wodoszczelność butów jest gwarantowana dzięki podwójnemu systemowi ochronnemu. Na zewnątrz została zastosowana specjalna garbowana wodoodporna skóra oraz hydrofobowe nici – odpychające ciecze z niskim napięciem powierzchniowym. Wewnątrz znajduje się nowoczesna membrana Sympatex, która dodatkowo blokuje przenikanie wody do wnętrza buta.

Primus ONE

Technologia VÖLKL - Bezpieczeństwo

VÖLKL Grip Sohle
Buty Primus CS i Primus One wyposażone są w ochronę przed przecięciami, klasa 2. Dzięki temu stopa chroniona jest nawet przy prędkości piły łańcuchowej równej 24m/sek. Specjalnie zaprojektowany system ochrony buta jest bardzo elastyczny i nie wpływa w żaden sposób na komfort chodzenia. Primus CS jest zdecydowanie najrozsądniejszym rozwiązaniem cenowym na półce butów specjalnych, odpornych na przecięcia, dedykowanych strażom pożarnym.

Technologia VÖLKL - Komfort

text de
Primus One został wyposażony w boczne uchwyty dodatkowo wzmocnione szyciami ułatwiające wciąganie buta na nogę nawet w założonych rękawicach.
Buty Primus One zostały tak zaprojektowane, by miały jak najmniej szyć, co zwiększa żywotność skóry, ale również ułatwia jej czyszczenie. Mniejsza ilość pasty do butów odkłada się na niciach. Samoczyszczące podeszwy mają zaokrąglone kanty oraz specjalne wyżłobienia, by bród, błoto samoistnie odpadało.
text de
Buty gwarantują bardzo dobrą izolację przy ekstremalnie niskich temperaturach. Dzięki specjalnie zaprojektowanej podeszwie połączonej z cholewą przy użyciu metody tzw. bezpośredniego wtrysku, podeszwa zawiera grubą warstwę poliuretanu. W poliuretanie zamknięte są malutkie cząsteczki powietrza. Została zastosowana tutaj tzw. metoda „izolacja przez powietrze”, która stosowana jest w izolatorach w budownictwie, takich jak np. wełna szklana. W połączeniu z wyciąganą wkładką wykonaną z mieszanki korka naturalnego, osiągane są najlepsze wyniki w testach izolacji zimna od spodu.
text de
System klimatyczny zapewniony jest poprzez połączenie membrany Sympatex z przepuszczającą powietrze podszewką i otworom znajdującym się w górnej części cholewy. Pierwsza warstwa membrany Sympatex szybko pochłania wilgoć ze stóp, dając uczucie suchej stopy. Druga warstwa transportuje wilgoć do trzeciej warstwy - wilgoć zostaje odprowadzona na zewnątrz. Ponieważ odprowadzanie wilgoci działa tylko w jedną stronę, stopa pozostaje sucha jeszcze dłużej niż dotychczas. Trzecia warstwa odprowadza wilgoć na zewnątrz poprzez otwory wentylacyjne z tworzywa piankowego, umieszczone w górnej części buta. Podeszwa natomiast doskonale izoluje przed niskimi i wysokimi temperaturami.

Völkl Podstawy - Poniższy cechy występują we wszystkich oferowanych przez nas butach.

text de
W butach zastosowano odblaskowe taśmy w kolorze srebrnym, które zwiększają widoczność strażaka podczas prowadzonej akcji w ciągu dnia i w nocy.
text de
Podnosek ochronny zabezpieczający przednią część stopy wzmocniony jest dodatkową warstwą z poliuretanu, aby uniknąć powstawania fałd przy zginaniu buta oraz ścierana się podnoska. Metalowe, antykorozyjne podnoski chronią palce stóp przed uderzeniami nawet z energią 200J, a osłona metalowego podnoska jest podwójnie stębnowana dla jeszcze lepszego zabezpieczenia butów.
text de
Dzięki współpracy z cenionym ortopedą na życzenie klienta istnieje możliwość zamówienia odpowiedniej wkładki ortopedycznej.
text de
W butach zastosowano specjalnie dobrane materiały, które pozwalają na utrzymanie pierwotnej formy buta nawet po wieloletnim stosowaniu, ponadto dodatkowo chronią staw skokowy.